Ankara’nın sevilen tarafıdır benim için Eymir Gölü. Gerek bana denizi hatırlatan güzelliğiyle, gerekse de huzur veren sessizliğiyle yorgunluğumu atmak için başvurduğum ilk yer olmuştur her zaman. Bu sefer huzur depolamak niyetimin yanında bir  amacım daha vardı beni bu güzel yere götüren. Ama yine bisikletle: VLOG!

Şu an tohum niteliğinde olan youtube kanalımın ilk vlogunu çekmek üzere başladım pedallamaya. Sabah saat 09.45 civarı çantamı hazırlamış, bisikletimi otoparktan çıkarmış yola koyulmak üzere başladım kayıda. Öncelikle geziden bağımsız olan randevumdan dolayı rotayı anıtkabir üzerinden çizmek zorunda kaldım. İlk vlogumun ilk bölümü olan “Bisikletle Eymir Gölü’ne” başlıklı videom için Anıtkabir’e doğru kayıttaydım saat 11 sularında. Henüz acemilik turlarını attığım bu mecrada bu videodan beklentilerim yüksekti açıkçası. Anıttepe yokuşunu zorlamadan çıktıktan sonra Eskişehir yoluna, oradan da Konya yoluna dönüp başladım yorucu yokuşun ilk metrelerini tırmanmaya. Bisikleti trafikte nasıl kullanmalıyız, cesaretin önemi, aslında zor görünen şeylerin o kadar da zor olmadığı, heyecan yapılmaması gerektiği konularından bahsettim bu yokuşu çıkarken. Yokuş çıkarken konuşmanın çok daha yorucu olmasını beklerken tahmin ettiğimden daha iyi bir performans sergilediğimi düşünüyorum. Or-An yoluna dönmeden yokuşun yaklaşık son 400 500 metresini yardımsever kamyoncu amcamızın yardımıyla çok daha rahat çıktım tabi. Yollarda bu tür güzel olaylara rastlayacağımız gibi, hakkımız olan yola bizi görmezden gelerek atlayan sürücüler de olabiliyor tabi. Bu tür olumsuz durumlarda kaza riskini azaltmak için yolumuza başka bir aracın çıkabileceği her yola ayrımına “yol hakkı benim, hiç bir şey yapamazlar” yaklaşımıyla değil de “ne olur ne olmaz ben yine de dikkatli olayım” bakış açısıyla yaklaşmalıyız. Bu tür durumlara, motivasyonumun düşmemesi ve huzurumun kaçırmaması amacıyla olağan durumlar olarak bakmayı tercih ediyorum. Yokuş çıkma faslımızın sonuna gelip TRT’nin oraya geldiğimde pedallamaktan en çok zevk aldığım manzarayla karşı karşıyaydım.

IMAG0883 - Kopya.jpg
TRT Yokuşu

Çıkması bir o kadar da zor olan bu yolu, buraya kadar olan yorgunluğumun bir ödülü olarak görmüşümdür her zaman. Çok zaman kaybetmeden fotoğrafın sağ tarafında görünen Eymir Gölü’ne inelim de bir an önce Bağ Evi’ne gidip dinlenmeye ve kuş seslerinin tadını çıkarmaya başlayalım.

Doğrusunu söylemek gerekirse burayı haftasonları sevmiyorum. Çok kalabalık oluyor. Ne kuş sesleri sizi dinlendiriyor, ne de sigara dumanında temiz havanın tadını çıkarabiliyorsunuz. O yüzden imkanım oldukça haftaiçi ya da erken saatlerde gelmeyi tercih ediyorum. Mekanla ilgili bilgi vermem gerekirse, lezzet açısından tatmin etse de servis için aynı şeyi söylemek biraz zor. Ancak manzarası bu açığı fazlasıyla kapatıyor. Lezzet açısından da servis açısından da hafta sonları mekan kalabalıklaşınca daha olumsuz ifadeler kullanmak gerekir. Kalabalığı kaldırabilecek bir yapılanmaları yok bu da hem lezzeti hem de ilgiyi azaltıyor. Haftasonundan başka boşluğunuz yoksa üzülmeyin. Hadi sizleri doğanın kollarında tek başınıza kalabileceğiniz bir yere götüreyim.

Önce biraz gölün etrafını gezelim. Bu arada gezmek derken eğer yaklaşık 10.5 km olan gölün çevresini yürüyerek gezmek yorucu olacaksa sizin için hemen girişteki bisiklet kiralama yerlerinden bisiklet kiralayabilirsiniz. Benim tavsiyem; yolda kalmamanız ve zevk almanız açısından İntervan isimli yeri tercih etmemelisiniz.Şimdi o beklediğiniz yere gidelim. Hemen hemen Bağ Evi’nden bakınca gölün tam karşısında kalan balık-ekmek yapan büfelerin oralarda kendime ayırmış olduğum bu güzel yeri sizlerle de paylaşayım. Aman diyim, sakın çok fazla kimseye söylemeyin burayı da çok kalabalıklaşmasın.

20160511_164602.jpg

Ankara’nın kuru trafiğinden biraz olsun soyutlanıp, benliğimizle baş başa kalalım…

20160511_165632.jpg

Artık gölün etrafında son turlarımızı atalım ve yavaştan dönüş yoluna koyulalım.

Hani pedallamaktan en  çok keyif aldığım yol vardı ya, galiba orayı geri çıkma zamanı geldi…

Yusuf Ziya Doymaz

Bağlantı: VLOG 1: https://www.youtube.com/watch?v=f7ubQZrsmkw
VLOG 2: https://youtu.be/74Q2oJIgv-w