“Herkesin yaşam telaşında olduğu günümüzde, bu telaştan uzaklaşıp kendine dönmenin değerini bilmek gerekiyor. Kendini bilmeden peşinden koştuğun her amaç temelsiz kalacağı için yok olmaya mahkumdur.”

Çevremdeki insanların yaptığım turlara anlam verememesi, gelecek planlarımı yaparken şu anda anlaşılamayacağımın bir göstergesi oluyordu sanırsam. Açıkçası daha çok destek bekliyordum ama yine de anlayışla karşılamaya çalışıyorum.

Bu yaptıklarım ve yapacaklarım bir kaçış değil; kendini buluş, öze dönüş. Kendimi bilmek adına düşünmek için kendimle baş başa kalmanın bir yolu benim için. Çünkü yaratılış amacını özümsemek için arayış dışarıda değil içeride olmalıdır. Yaşadığımız hayat ancak bu arayışla anlam kazanacaktır. Ne demiş Yunus: “Sen kendini bilmezsin,ya nice okumaktır?”. Peki ya, dememiş mi Attar, çevrende aradığın şey sendedir, diye. O zaman bu kargaşanın içinde kaybolmak niye? Anlamak lazım Beyazıd-ı Bestâmi’yi: “Hakikat, aramakla bulunmaz; lakin bulanlar ancak arayanlardır.” Arayışta olduğum bu farkındalık sürecinde çoğu zaman arafta kaldığım doğrudur. Zaten yolda olmak da bu olsa gerek. Aramak, arayış içinde olmak, anlamak ve anlaşılmak… Her zaman doğruyu savunup, hakikati arayanlardan olmamız ümidiyle…

Yusuf Ziya Doymaz